Novinky v ponuke značky COROS - APEX 2 a COROS APEX 2 Pro

Novinky - COROS APEX 2 a APEX 2 Pro

autor: ralpu
15. november 2022

COROS APEX 2 a APEX 2 Pro - novinky
Novinky v ponuke značky COROS - APEX 2 a COROS APEX 2 Pro.

COROS APEX uvedený pred štyrmi rokmi bol najpopulárnejší model v ponuke COROS. Ponúkal výborný pomer medzi parametrami a cenovkou. COROS si takpovediac ušil bič sám na seba - očakávania pre verziu 2 boli nastavené vysoko. V ostatných mesiacoch ste sa nás nedočkavo pýtali, kedy príde verzia 2 modelu APEX a čo nové prinesie. Ako to už často pri elektronike býva, nové modely si väčšinou osvoja technologické novinky, ktoré obsahuje vlajková loď - v tomto prípade model VERTIX 2, ktorý bol uvedený pred rokom. A naozaj, novinky APEX 2 a APEX 2 Pro si osvojili veľa fičúr a technológií z modelu VERTIX 2. V tomto článku sa detailne pozrieme, čo nové prinášajú modely APEX 2 a APEX 2 Pro, aké sú medzi nimi rozdiely, pre koho sú určené a tiež, ako sa porovnávajú s modelom VERTIX 2.

Úvod

Je zaujímavé, ako sa značka COROS pozerá na novinky APEX 2 a APEX 2 Pro v porovnaní s najvyšším modelom v ponuke - VERTIX 2 (699.99 €). Prekvapilo nás odvážne tvrdenie priamo od tohto amerického startupu, že nové modely sú v podstate menšie verzie vlajkovej lode VERTIX 2. (Prečítaj si našu recenziu modelu VERTIX 2.) Naráža tým skôr na samotný softvér vo všetkých 3 modeloch, ktorý je v podstate ten istý. A naozaj, keď sa lepšie pozrieme na nové modely, tak ovládací, softvérový zážitok, je identický. To, kde sa značka COROS snažila tieto tri modely odlíšiť - a teda aj zapáčiť inej cieľovej skupine - je štýl, veľkosť a prítomnosť/absencia zopár hardvérových fičúr.

COROS APEX 2 Pro - zľava farebné prevedenie Black, Grey a Green
COROS APEX 2 Pro sa v čase uvedenia ponúka v troch farebných prevedeniach. Zľava Black, Grey a Green.

Čo je nové

V porovnaní s prvou generáciou novinky APEX 2 a APEX 2 Pro prinášajú tieto nové fičúry a parametre:

 • Nový GPS čip - All-Satellite GNSS GPS čip. Rozumej, hodinky dokážu komunikovať so všetkými 5 hlavnými GPS systémami: GPS, QZSS, GLONASS, Galileo, BeiDou.
 • Pridaná Wi-Fi konektivita.
 • Pridaná podpora bezdrôtového štandardu Bluetooth 5.0.
 • Night Mode - schopnosť jemne a permanentne podsvietiť displej (napríklad počas tréningu v šere alebo počas ultra pretekov, kedy sa nezriedka preteká aj počas noci), bez zásadného dopadu na výdrž batérie.
 • Úplne nový optický snímač srdcovej frekvencie.
 • Schopnosť merať variabilitu srdcovej frekvencie - HRV (Heart Rate Variablity).
 • Pulzný oxymeter - nový senzor, ktorý meria množstvo kyslíka v krvi.
 • Vnútorna pamäť sa zvýšila na 32 GB z pôvodných 3,5 GB - model APEX 2 Pro.
 • Vnútorna pamäť sa zvýšila na 8 GB z pôvodných zopár MB - model APEX 2.
 • Globálne offline mapy - model APEX 2 Pro.
 • Prepracovaná GPS anténa s viac ako 50% vyšším výkonom.
 • Možnosť stiahnuť si offline mapy - model APEX 2. (Viac o vnútornej pamäti a offline mapách nižšie.)
 • Unifikované ovládanie cez 3 tlačidlá na jednej strane. Samostatné tlačidlo pre aktiváciu podsvietenia displeja. Tomuto tlačidlu môže byť tiež priradená ľubovoľná unikátna funkcia.
 • Pri oboch modeloch je obruč okolo displeja z titánu Grade 5 s PVD úpravou. Táto dodatočná úprava dvojnásobne zlepšuje odolnosť voči poškrabaniu už aj tak extrémne odolného a ľahkého titánu. Zadný kryt je z titánu.
 • Dotykové ovládanie displeja pri niektorých funkciách.
 • Bezdrôtové prepojenie s externými zariadeniami funguje cez Bluetooth a Wi-Fi. Podpora starého a limitujúceho ANT+ protokolu nie je prítomná.
COROS APEX 2 a APEX 2 Pro majú úplne nopvý a prepracovaný zabudovaný optický snímač srdcovej frekvencie
Oba modely majú úplne nový a prepracovaný zabudovaný optický snímač srdcovej frekvencie s 5 LED diódami a 4 fotodetektormi v novej konfigurácii, ktoré sú chránené ultra hladkým a poškrabaniu odolným sklom. V kombinácii s novým senzorom, ktorý detekuje nosenie hodiniek, by podľa slov COROS mal nový optický snímač srdcovej frekvencie poskytovať oveľa väčšiu presnosť počas aktivity alebo bežného nosenia (napríklad v noci pri meraní kvality spánku). Nylonový (textilný) remienok je teraz štandardnou súčasťou balenia oboch modelov.

V skratke
Rozdiely medzi APEX 2 a APEX 2 Pro

Veľkosť a váha. APEX 2 Pro má väčší displej s priemerom 1,3 inch (33,02 mm). Displej APEX 2 má priemer 1,2 inch (30,48 mm). APEX 2 Pro váži s nylonovým remienkom 53 gramov. APEX 2 váži 42 gramov s nylonovým remienkom.

APEX 2 Pro
1,3 inch
priemer displeja
53 g
váha

APEX 2
1,2 inch
priemer displeja
42 g
váha

GPS režim. APEX 2 Pro zaznamenáva aktivity v štandardnom GPS móde, ďalej podporuje All Systems režim (schopnosť spojiť sa s 5 hlavným satelitnými systémami - GPS, QZSS, GLONASS, Galileo, BeiDou) a navyše, v porovnaní s APEX 2, obsahuje aj dvojfrekvenčný GPS čip. APEX 2 má All Systems režim, ale nemá dvojfrekvenčný GPS čip. Na to nadväzuje aj extra aktivita, ktorá sa nachádza iba v APEX 2 Pro - viacdĺžkové lezenie.

Výdrž batérie. V štandardnom GPS režime so sekundovým záznamom má APEX 2 Pro výdrž batérie 75 hodín. APEX 2 dokáže zaznamenávať aktivitu v sekundovom GPS režime 45 hodín.

APEX 2 Pro
75 h
výdrž batérie
v sek. GPS režime

APEX 2
45 h
výdrž batérie
v sek. GPS režime

Vnútorná pamäť. APEX 2 Pro má vnútornú pamäť 32 GB. APEX 2 má vnútornú pamäť 8 GB. Vnútorná pamäť môže byť využitá na uloženie offline máp (medzi článkami našej COROS podpory nájdeš aj detailné návody, ako si stiahnuť offline mapy do hodiniek; prístup k týmto návodom je exkluzívne iba pre ralpu zákazníkov) a hudby.

APEX 2 Pro
32 GB
vnútorná pamäť

APEX 2
8 GB
vnútorná pamäť

COROS APEX 2 Pro - zoznam senzorov
Na obrázku model COROS APEX 2 Pro vo farbe Grey. V hodinkách je veľké množstvo užitočných senzorov - nový a ešte presnejší zabudovaný optický senzor pre meranie srdcovej frekvencie počas aktivít alebo počas dňa (napríklad v noci, kedy hodinky merajú kvalitu spánku). Pre náročných je k dispozícii senzor pre meranie variability srdcovej frekvencie (HRV - Heart Rate Variability), ktorý v čase poskytuje nenahraditeľnú a objektívnu indikáciu progresu, prípadne preťaženosť organizmu. Zabudovaný pulzný oxymeter zase meria množstvo kyslíka v krvi - dôležitý ukazovateľ o celkovej kondícii. Barometrický senzor zobrazí trend počasia alebo blížiacu sa zmenu - napríklad búrku (na obrázku vyššie). Kompas, akcelerometer, gyroskop, teplomer a senzor detekcie nosenia hodiniek uzatvára vymenovanie senzorov.

V detailoch
Rozdiely medzi APEX 2 a APEX 2 Pro

 • APEX 2 Pro má pokročilejší, ultra moderný dvojfrekvečný GPS senzor, ktorý výrazne spresňuje zaznamenávanie trasy v náročnom teréne. Táto technologická novinka bola predstavená pred rokom s vlajkovým modelom VERTIX 2. Viac o výhodách dvojfrekvečného GPS senzora si môžeš prečítať na našom blogu.
 • APEX 2 Pro má väčšiu výdrž batérie - viď detaily v tabuľke nižšie.
 • APEX 2 Pro má internú pamäť 32 GB (využiteľná na uloženie si kompletných globálnych offline máp alebo hudby). APEX 2 má internú pamäť 8 GB (viac na túto tému nižšie).
 • APEX 2 Pro má prednahraté globálne offline mapy. Pri APEX 2 si je potrebné manuálne stiahnuť a nahrať offline mapy požadovanej časti sveta (napríklad Európy).
 • APEX 2 Pro má väčší displej s priemerom 1,3 inch (33,02 mm). APEX 2 má displej s priemerom 1,2 inch (30,48 mm).
 • APEX 2 Pro má vyššie rozlíšenie 260 x 260 px; APEX 2 má displej s rozlíšením 240 x 240 px.
 • APEX 2 Pro využíva výhody dvojfrekvečný GPS senzora a ponúka navyše samostatnú aktivitu viacdĺžkové lezenie.
COROS APEX 2 - Coral.
Novinkou pri modeloch APEX 2 a APEX 2 pro je aj meranie variability srdcovej frekvencie (HRV). Táto metrika v čase poskytuje nenahraditeľnú a objektívnu indikáciu tvojho progresu, prípadne preťaženosť organizmu. GPS navigácia je pri oboch modeloch samozrejmosťou. Aj s offline mapami zadarmo.
Porovnanie výdrže batérie APEX 2 a APEX 2 Pro
APEX 2 APEX 2 Pro
štandardný GPS režim (GPS/QZSS) / 1 sek. záznam 45 h 75 h
All Systems On (GPS/QZSS + GLONASS + Galileo + BeiDou) / 1 sek. záznam 28 h 45 h
All Systems On Dual Frequency (GPS/QZSS + GLONASS + Galileo + BeiDou) / 1 sek. záznam 25 h
Bežné používanie 17 dní 30 dní
COROS APEX 2
COROS APEX 2 sa v čase uvedenia ponúka v troch farebných prevedeniach. Zľava Black, Coral a Grey.

APEX 2 Pro

Pro model je naozaj zmenšeninou najvyššieho modelu VERTIX 2. Jedinou penalizáciou je azda výdrž batérie: v základnom GPS režime so sekundovým záznamom APEX 2 Pro ponúka výdrž batérie 75 hodín, zatiaľčo model VERTIX 2 až 140 hodín. Oba modely však majú veľmi pokročilý dvojfrekvenčný GPS senzor, ktorý lepšie zvláda meranie aktivít pri lezení, lyžovaní v strmých žľaboch alebo pri aktivite medzi vysokými budovami (napríklad v meste). V porovnaní so základnym modelom APEX 2 ponúka APEX 2 Pro aj jednu aktivitu navyše - viacdĺžkové lezenie. Inak povedané, APEX 2 Pro je ešte lepšie pripravený na aktivity v horách. Niet sa čo čudovať, že práve tento model používa aj Kilian Jornet (amabasádor značky COROS - viac v článku na našom blogu). Prvú generáciu APEX Pro Kilian používal aj pri prekonaní traťového rekordu UTMB - detailnú analýzu tohto výkonu si možeš prečítať na našom blogu. Kilian sa na vývoji modelu APEX 2 Pro aktívne spolupodieľal a novú verziu samozrejme používa vo svojej príprave.

Dizajn za ostatné roky značka COROS odladila a ustálila sa na konfigurácii 3 tlačidiel na iba jednej strane. To umožňuje v nastaveniach ľahké zadefinovanie, či chceme hodinky nosiť na pravej alebo ľavej strane a displej hodiniek sa tomu plnohodnotne prisposobí (preklopí sa o 180 stupňov). Na videu vyššie je model APEX 2 Pro vo farbe Grey. Práve tento model a farbu používa aj Kilian.
Porovnanie výdrže batérie prvej a druhej generácie APEX Pro v základnom GPS režime so sekundovým záznamom
Výdrž batérie
APEX Pro 40 h
APEX 2 Pro 75 h
zmena 1,8 x zlepšenie

COROS APEX 2 Pro v porovnaní s predchádzajúcou generáciou podrástol - priemer displeja je teraz 1,3 inch s rozlíšením 260 x 260 px. Pri prvej generácii bolo rozlíšnie 240 x 240 px a priemer displeja 1,2 inch. Väčší displej znamená väčšie a ľahšie čitateľné údaje a väčšia plocha pre zobrazenie offline máp. APEX 2 Pro sú však stále relatívne malé GPS hodinky v porovnaní s vlajkovými modelmi iných značiek alebo v porovnaní s modelom VERTIX 2. Zapáčia sa teda niekomu, kto nie je fanúšikom “veľkých budíkov” na zápästí a preferuje diskrétnejší, menej nápadný dizajn.

Kilian Jornet je aktívny používateľ modelu APEX 2 Pro.
Kilian Jornet je aktívny používateľ modelu APEX 2 Pro a na vývoji tohto modelu sa spolupodieľal.

Dizajn COROS hodiniek sa v ostatných rokoch rafinoval. Všetky COROS GPS hodinky teraz majú tri tlačidlá iba na jednej strane. To výrazne zvyšuje flexibilitu a uľahčuje používanie hodiniek na pravom alebo ľavom zápästí - toto nastavenie sa dá softvérovo zadefinovať v nastaveniach hodiniek. Údaje na displeji sa následne “preklopia” do správnej polohy.

Kilian Jornet s COROS APEX 2 Pro na zápästí.
Hlavné dôvody, prečo si Kilian Jornet vybral model APEX 2 Pro, je kompaktnosť a nízka hmostnosť tohto modelu. (Kilian je známy svojou posadnutosťou používať čo najľahší výstroj.) V hodinkách je však všetko, čo momentálne GPS technológia na zápästí umožňuje.

Pre koho je APEX 2 Pro

Ak by sme mali opísať ideálneho zákazníka modelu APEX 2 Pro, tak by išlo o športového nadšenca/nadšenkyňu, ktorí strávia veľa času v horách a možno aj lezú. Na zápästí chcú mať technologický Tour de Force s najnovšími výdobytkami v segmente GPS hodiniek. Nekompromisne od hodiniek vyžadujú iba prvotriedne materiály a nadpriemernú výdrž batérie. Preferujú menší a diskrétnejší dizajn. Nechcú však do hodiniek investovať až 700 Eur (cena najvyššieho modelu VERTIX 2).

APEX 2

Určite najčastejšou otázkou bude - ako sa modely APEX 2 a APEX 2 Pro líšia vo veľkosti na ruke v praxi. APEX 2 je model primárne zameraný pre chlapov s menším zápästím, alebo ktorí preferujú nenápadný dizajn. Je však určený najmä pre ženy, čo potvrdzuje aj farebný variant Coral. Práve túto farbu osobitne vyzdvihujeme. COROS išiel po detailoch a aj zadný kryt z titánu je v krásnom nekričiacom zlatom prevední. Nižšie sú pre referenciu vizuálne zobrazené detaily a rozdiely medzi APEX 2 a APEX 2 Pro vo veľkosti na zápästí.

COROS APEX 2 a APEX 2 Pro - porovnanie veľkostí.
V ľavej časti obrázku je model APEX 2 vo farbe Coral na ženskom zápästí a APEX 2 Pro vo farbe Grey na mužskom zápästí.
V pravej časti obrázku je porovnanie veľkosti modelov APEX 2 (vľavo, farba Coral) a APEX 2 Pro vpravo (farba Grey).

Komentujeme aj tému vnútornej pamäte, ktorej veľkosť pri APEX 2 je 8 GB. V čase písania tohto článku, je veľkosť súboru s offline mapami pre kompletne celú Európu 6,16 GB (topo + krajinné mapy). Chceme tým len povedať, že 8 GB úložná pamäť v APEX 2 je viac ako postačujúca pre účely používania offline máp. Ešte podotýkame, že na rozdiel od iných značiek, COROS poskytuje podkladové offline mapy zadarmo.

Pre koho je APEX 2

Ak by sme mali v stručnosti opísať ideálneho zákazníka/zákazníčku modelu APEX 2, tak by išlo o človeka, ktorý preferuje menšie a nenápadnejšie hodinky s dobrou výdržou batérie, kvalitnými materiálmi a GPS navigáciou s offline mapami. Ženský farebný variant Coral je vítaná možnosť. A jeho/jej rozpočet na kúpu GPS hodiniek by bol pod 500 Eur.

COROS APEX 2 - Coral.
Veľmi sa nám pozdáva verzia Coral modelu APEX 2. COROS sa vyhral s detailami a zadný titánový kryt je tiež v identickej zlatej farbe ako predná obruč okolo displeja. Na fotografii je práve verzia Coral na ženskom zápästí Emilie Forsberg (partnerka Kiliana), ktorá je tiež používateľkou GPS hodiniek COROS.

Záver

Štvorročné čakanie na nástupcov najpopulárnejšieho modelu APEX je za nami. Veľmi nás teší, že COROS pred pár mesiacmi vytvoril strategické partnerstvo s Kilianom Jornetom, ktorý sa aktívne spolupodieľal na vývoji týchto noviniek.

Veríme, že článok ti pomohol pri rozhodovaní. Okrem toho tiež odporúčame navštíviť produktové stránky COROS APEX 2 Pro a COROS APEX 2, kde nájdeš ešte viac údajov a detailov. Ak by si stále mal otázky, určite nám napíš a ochotne ti pomôžeme.

Značka COROS je americký startup, ktorý v ostatných rokoch priniesol vietor do segmentu GPS hodiniek. Za pár rokov si táto značka získala srdcia športovcov a športovkýn v horách. Na Slovensku je autorizovaným predajcom značky COROS slovenský e-shop ralpu so sídlom v Liptovskom Mikuláši.

Kilian Jornet a Emelie Forsberg
Kilian Jornet a Emelie Forsberg - ambasádori značky COROS a aktívni používatelia GPS hodiniek COROS.
Späť na blog