COROS Vertix 2 - recenzia

COROS Vertix 2 - recenzia

autori:
ralpu, Jakub Šiarnik, Broni a Richard Chrappovci
2. máj 2022

COROS Vertix 2 - recenzia.
COROS Vertix 2 - vlajkový model v ponuke americkej značky COROS.

COROS - najrýchlejšie sa rozvíjajúca značka v segmente GPS hodiniek opäť múti vodu. Ich najvyšší model COROS Vertix 2 má v sebe narvatých niekoľko svetových noviniek, prvenstiev a inovácií. Po niekoľkých mesiacoch intenzívneho testovania prinášame detailný pohľad na tento technologický tour de force.

Úvod

Hoci bol model COROS Vertix 2 uvedený na trh koncom leta 2021, v ralpu si vždy doprajeme dostatočný priestor na poriadné zoznámenie sa a otestovanie novinky predtým, ako napíšeme našu recenziu. V tomto rozsiahlom hodnotení sa pozrieme, aké inovácie prináša vlajková loď americkej značky COROS. Porovnáme tiež verziu 2 s predchodcom - modelom Vertix 1 a doplníme to našou osobnou skúsenosťou z používania počas niekoľkých mesiacov. Svoje špecifické skúsenosti z používania modelu Vertix 2 zhodnotia aj Jakub Šiarnik - reprezentant SR v skialpinizme a atléti Broni a Rišo Chrappovci.

Všeobecný prehľad

COROS Vertix 2 prináša niekoľko prvenstiev a superlatívov. Druhá iterácia modelu Vertix stavia opäť na fantastickej výdrži batérie. V klasickom GPS režime so sekundovým záznamom je to neuveriteľných 140 hodín. To je takmer 6 dní neustáleho zaznamenávania aktivity. Pri bežnom používaní hodiniek batéria vydrží až 60 dní a pri aktivite v móde UltraMax až 240 hodín (10 dní).

Výdrž batérie - GPS režim so sekundovým záznamom
COROS Vertix 1 COROS Vertix 2 Zmena
Výdrž batérie 60 hod. 140 hod. 2,33 x

Zákazníci sa nás pýtajú, či pri prípadnom nabíjaní hodiniek počas aktivity sa zaznamenávanie prebiehajúcej aktivity ukončí alebo nie. COROS Vertix 2 v takomto prípade nepreruší záznam prebiehajúcej aktivity. Navyše, priebežné, ale nie úplné prerušenie aktivity - Resume Later - umožňuje pokračovanie zaznamenávania už začatej aktivity aj o niekoľko hodín neskôr, napríklad po prespaní na chate. Hodí sa to napríklad pri niekoľkodňovom prechode pohoria, či ultra pretekoch, ktoré trvajú aj niekoľko dní. Výsledkom je jedna veľká aktivita, ktorá trvala niekoľko dní. Nie separátne, dielčie aktivity.

COROS Vertix 2 v základnom GPS režime ponúka výdrž batérie až 140 hodín.
COROS Vertix 2 v základnom GPS režime so sekundovým záznamom ponúka výdrž batérie až 140 hodín. V režime All Systems On je to 90 hodín a v režime All Systems On + Dual Freq. je to 50 hodín. Všetky tri režimy hravo postačujú na drvivú väčšinu ultra pretekov alebo iných extrémnych výkonov.

Model Vertix 2 ponúka niekoľko rôznych GPS režimov, ktoré ponúkajú rôzny stupeň presnosti GPS záznamu a samozrejme aj rôznu výdrž batérie. Podrobne sa o tejto problematike rozpisujeme v samostatnom článku na našom blogu. Inováciou však je použitie dvojfrekvenčného satelitného systému (Dual-Frequency Satellite Systems). Ide vôbec o prvé použitie tejto technológie v segmente GPS hodiniek (v čase uvedenia na trh). V skratke - táto technológia výrazne zlepšuje kvalitu satelitného GPS signálu na miestach, ktoré typicky trpia limitáciami bežného GPS systému. Ide napríklad o aktivity v lesoch s hustými korunami stromov, v kaňónoch, pohyb pod skalnými stenami alebo v meste medzi výškovými budovami. V týchto podmienkach GPS hodinky typicky ťahajú za kratší koniec a záznam je častokrat veľmi nepresný alebo žiadny. Kľúčový rozdiel je v tom, že technológia dvojfrekvenčného satelitného systému umožňuje prijímať viac informácií z viacerých satelitov súčasne. A navyše, pri zaznamenávaní polohy využíva rôzne vlnové dĺžky rádiových signálov na odlíšenie jedného od druhého, čím sa výrazne znižuje riziko chyby v zázname. Podrobne o tejto technologickej inovácii píšeme v článku na našom blogu. Jakub Šiarnik sa k tejto problematike podrobne vyjadruje vo svojom hodnotení nižšie a opiera sa o reálne záznamy zo svojich tréningov.

COROS Vertix 2 zmohutneli a zmenili svoju váhu a rozmery v porovnaní so svojim predchodcom Vertix 1.
COROS Vertix 2 sú väčšie a o niečo ťažšie ako predchádzajúca generácia (Vertix 1). Nijako však nevybočujú a sú podobne veľké ako vlajkové modely iných značiek. Na zápästí sedia výborne a aj na útlom zápästí žien.

Hodinky tiež zmohutneli a zmenili svoju váhu a rozmery. Väčší displej s vyšším rozlíšením pomáha aj pri zobrazovaní offline máp. Pri bežnom používaní aktivity Vertix 2 ponúka až 8 samostatných polí s voliteľnými údajmi na obrazovke v porovnaní s iba 6 poliami pri Vertix 1. Viac o subjektívnych pocitoch z váhy a veľkosti píšeme v našich ralpu dojmoch nižšie.

Fyzické rozmery - zmeny
COROS Vertix 1 COROS Vertix 2 Zmena
Priemer displeja 30,48 mm
1,2 in
35,56 mm
1,4 in
+ 16%
Rozlíšenie displeja 240 x 240 px 280 x 280 px + 16%
Váha 76 g 89 g + 17%

Mnohí naši zákazníci nám dávali spätnú väzbu, že vo Vertix 1 im chýbajú offline mapy. COROS túto funkcionalitu pridal v decembri 2021 zadarmo do modelov Apex Pro a Vertix 1 cez softvérovú aktualizáciu. Vertix 2 je hardvérovo pripravený ešte lepšie. 32 GB interná pamäť dokáže poňať offline mapy celých kontinentov a na rozdiel od konkurencie sú tieto mapy zadarmo. Ide o pomerne jednoduché mapy s kótami, vrstevnicami a cestnými komunikáciami. Ďalšie vrstvy ako napríklad názvy kót, či usadlostí na mapách nenájdeš. Ktovie, možno COROS časom tieto vrstvy pridá cez softvérovú aktualizáciu. Detailné návody o stiahnutí a inštalácii offline máp do hodiniek nájdeš v našich návodoch.

COROS Vertix 2 na zápästí.
COROS Vertix 2 nijako nevybočujú keď príde na ovládania COROS hodiniek. Všetky tri tlačidlá sa nachádzajú na iba jednej strane tela hodiniek. To umožňuje hodinky plnohodnotne nosiť na zápästí praváka aj ľaváka. A navyše, polohu tlačidiel je taktiež možné zadefinovať v nastaveniach hodiniek - či majú byť na pravej alebo ľavej strane hodiniek.

Novinkou je aj meranie HRV alebo po slovensky meranie variácie rozptylu medzi jednotlivými srdcovými údermi priamo hodinakmi. Ide o zaujímavú metriku, ktorá môže slúžiť ako doplnkový indikátor miery zregenerovania medzi jednotlivými tréningmi. Viac o tejto problematike a benefitoch píšeme v našich návodoch.

Pre mnohých cyklistov je veľkým sklamaním opomenutie prítomnosti ANT+ senzora, ktorý by si pripojil k myriade rôznych senzorov na bajku. COROS si však za týmto rozhodnutím stojí a komunikáciu s prídavnými zariadeniami ponecháva na Bluetooth protokol, ktorý ponúka väčší dátový prietok a aj v rôznych frekvenciách. Navyše, drvivá vačšina moderných prídavných zariadení - od hrudných pásov až po rôzne senzory na bicykli - podporuje moderný Bluetooth protokol.

COROS Vertix 2 - offline mapy sú zadarmo.
Globálne offline mapy sú pre COROS hodinky zadarmo. K dispozícií sú Landscape (krajinné) mapy, Topo (topografické) mapy alebo kombinácia týchto dvoch s názvom - hybridná mapa. Aktívna GPS navigácia po trase (.gpx súbor) a ďalšie užitočné funkcie spojene s GPS navigáciou sú samozrejmosťou.

Ďalšími novinkami sú: možnosť presunúť si MP3 skladby do hodiniek a počúvať cez Bluetooth slúchadlá napríklad počas aktivity a ovládanie prehrávania hudby priamo z hodiniek. (Viac o tejto téme v našich návodoch.) Ďalej je to pridanie schopnosti pripojiť sa k Wi-Fi. COROS momentálne túto konektivitu používa iba na softverové aktulizácie, avšak časom majú pribudnúť ďalšie zaujímavé funkcie. Lezcov a horozlezcov poteší nová aktivita - Multi-Pitch Climb Mode - vo voľnom preklade viacdĺžkové lezenie v stene. Táto aktivita stavia na novej schopnosti zaznamenávať trasu pomocou technológie dvojfrekvenčného satelitného systému. Nadšencov videa zasa poteší schopnosť ovládania Insta360 kamery priamo z hodiniek.

Nesmieme opomenúť odolnosť - nechýba zafírove sklo displeja s DLC úpravou pre ešte väčšiu odolnosť, zadný kryt z robustného titánu, priskrutkovaný k polykarbonátovému telu hodiniek. Obruč okolo displeja je tiež vylepšená oproti verzii Vertix 1 a použitý titán má dodatočnú PVD úpravu, ktorá ešte vylepšuje odolnosť titánu voči poškrabaniu.

COROS marketuje model Vertix 2 ako GPS hodinky pre dobrodruha v horách. Drsný vzhľad, odolnosť, výborná výdrž batérie, technologické novinky v podobe technológie dvojfrekvenčného satelitného systému a špecifické aktivity pre pohyb v horách tieto hodinky zaraďujú do subkategórie v rámci GPS hodiniek. Inak povedané, Vertix 2 si pokúša nájsť svoju veľmi špecifickú - niche - skupinu fanúšikov, ktorí takpovediac žijú športom v horách. Iste, Vertix 2 zvládne zaznamenanie akejkoľvek bežnej aktivity - od vodných športov, cyklistiku až po behanie. V čase písania recenzie model Vertix 2 podporuje 27 rôznych aktivít. Primárne sú však zamerané na dobrodruha v horách.

Ak ťa zaujíma, ako prebieha ovládanie hodiniek, komunikácia medzi COROS apkou a hodinkami a vôbec ako sa na GPS hodinky pozerá značka COROS a ďalšie podrobnosti, odporúčame si prečítať našú recenziu na COROS Vertix 1 alebo COROS Apex Pro, kde detailne opisujeme tieto základné veci.

COROS Vertix 2 v čase uvedenia na trh boli prvé GPS hodinky, ktoré používajú technoógiu dvojfrekvenčného satelitného systému (Dual-Frequency Satellite Systems).
COROS Vertix 2 v čase uvedenia na trh boli prvé GPS hodinky, ktoré používajú technoógiu dvojfrekvenčného satelitného systému (Dual-Frequency Satellite Systems). Tento GPS režim výrazne zlepšuje presnosť GPS záznamu v prostredí, kde je typicky problém s príjmom GPS signálu - napríklad v skalných stenách.

Skúsenosti z používania - ralpu

Hneď na začiatku ma prekvapila fyzická veľkosť hodiniek. Oproti predchadzajúcej generácii sú to podstatne väčšie hodinky. Bál som sa, že mi na zápästí budú zavadzať, že budú príliš veľké. Avšak paradoxne verzia Vertix 2 je ešte viac pohodlnejšia a najmä stabilnejšia na zápästí. Pripisujem to väčšej ploche hodiniek, zadného krytu, ktorý je v kontakte so zápästím, ale najväčšiu zásluhu na tom má o 4 mm širší remienok (široký 26 mm), ktorý hodinky výborne a veľmi bezpečne stabilizuje. Subjektívne mám pocit, že hodinky menej poskakujú na zápästí napríklad pri jazde bicyklom po nespevnenom povrchu.

Samostatnou kapitolou je výdrž batérie. Už pri Vertix 1 som si zvykol, že aj pri intenzívnom tréningu stačí hodinky nabíjať raz za približne 10 - 14 dní. Vertix 2 to posúva do ďalšieho levelu a na agendu nabíjania človek takmer úplne zabudne. Veľmi zjednosušene a ak do toho zarátam energiu potrebnú na bežný chod hodiniek, tak 1 hodina aktivity spotrebuje približne 1% výdrže batérie. Tento jednoduchý vzorec používateľovi poskytne celkom realistický odhad výdrže batérie. Príklad, ak majú hodinky ešte 5% výdrž batérie a idem na dvojhodinový tréning, som v kľude.

COROS Vertix 2 - pohľad na rýchle menu a položku HRV Test.
COROS Vertix 2 ponúkajú aj meranie variability srdcovej frekvencie - HRV. Ide o zaujímavy doplnkový indikátor regenrácie a pripravenosti na ďalší tréning.

Začiatok používania COROS Vertix 2 nebol bez problémov. V zime trénujem aj skialpinizmus a pri rýchlych zjazdoch na lyžiach bolo zaznamenie trasy nepresné. Typicky sa to prejavovalo tak, že trasa zjazdu bola vzdialená niekoľko metrov, až desiatok metrov od skutočného zjazdu po zjazdovke. Uvedomujem si, civilné GPS má svoje limitácie čo sa týka presnosti, avšak z modelu Vertix 1 som bol navyknutý na oveľa väčšiu presnosť. Celú záležitosť som vyeskaloval emailom na COROS podporu. O pár dní som už detaily tohto problému komunikoval s človekom v COROS, ktorý má na starosti vývoj softvéru. Odľahlo mi, keď odpísal, že práve vyšiel softvérový update pre COROS Vertix 2, ktorý adresoval aj odladenie algoritmov GPS záznamu pri aktivitách. Moje ďalšie tréningy to potvrdili - trasa rýchleho zjazdu viedla presne po skutočnej trase zjazdu. Potvrdila sa nám naša opakovaná skúsenosť a aj spätná väzba našich zázkazníkov, že COROS naozaj počúva spätnú väzbu používateľov a zmeny a vylepšenia posiela do hodiniek cez softvérové aktualizácie s neuveriteľnou rýchlosťou.

COROS Vertix 2 - presnosť GPS záznamu pred a po softvérovej aktualizácii.
Vľavo - červenými šípkami označený GPS záznam rýchleho zjazdu počas aktivity skialpinizmus, ktorý je 20 - 30 metrov mimo skutočnej trasy zjazdu (zjazdovka). Tento záznam vznikol pred softvérovou aktualizáciou, ktorá adresovala odladenie algoritmov GPS záznamu pri rýchlych aktivitách. Rýchlosť pohybu bola odhadom 50 - 60 km/h.
Vpravo - červenými šípkami označený GPS záznam trasy zjazdu na lyžiach, ktorý ide presne po zjazdovke. Tento záznam vznikol po softvérovej aktualizácii, ktorá vyžehlila presnosť GPS záznamu rýchlych aktivít.

Po odstránení tohto softvérového problému som s hodinkami maximálne spokojný.


Zima s Vertix 2 - Jakub Šiarnik

Prvý dojem

S chalanmi z Ralpu som začal robiť, keď top modelom v ponuke bol Vertix (1). Technicky bol fajn a svojimi funkciami mi úplne postačoval. Bol ľahký, baterka vydržala dlho a vyzeral k svetu. Na preteky a tréningy bol super, no na dlhšie akcie von by to chcelo niečo väčšie. Som síce chudý, ale zápästie mám široké dosť. A tak dvojky sadli ako uliate a dovolím si tvrdiť, že ešte lepšie. Dokonca aj ovládacia ružica mi príde citlivejšia. Dotykový displej je dotykový v situáciách, kedy to dáva zmysel, ale osobne dotyk moc nevyužívam.

Jakub Šiarnik - reprezentant SR v skialpinizme.
Jakub Šiarnik - reprezentant SR v skialpinizme. COROS Vertix 2 primárne testoval počas zimnej skialpinistickej sezóny.

Najprv som ich používal so silikónovým remienkom, neskôr som sa dostal k nylonovému a nedám naň dopustiť - sedí super. Zvykol som si aj na nočné spávanie s hodinkami. Konkrétne na trackovanie môjho spánku a sledovanie najnižšieho nočného tepu. To už ale predbieham a zachádzam k funkciám.

Upozornenie: Skôr než prejdem na rôzne fičúry chcem podotknúť, že nejdem riešiť všetko rad za radom, ani menovať presné parametre. Návod na použitie je súčasťou balenia, dá sa stiahnuť z netu a youtube je plný videí. Teraz poukážem hlavne na funkcie, ktoré mne pomáhajú pri mojom tréningu.

Veľmi, ale fakt že veľmi presné GPS-ko

Hodinky umožňujú použitie troch rôznych režimov pre zobrazovanie polohy. Od voľby konkrétneho režimu závisí nielen presnosť ale aj výdrž baterky. Menej je teda niekedy viac a teda ide o to, z ktorej strany sa na to pozrieme :).

Pre aktivity na otvorenom priestore stačí základný GPS režim s deklarovanou výdržou batérie 140 hodín. Koľko je to reálne neviem, ale o moc menej to nebude. Nezabudnite teda, kde ste si odložiii nabíjačku. Pre využitie na aktivity ako beh a skialp je odporúčaný režim All Systems On, ktorý okrem GPS-ka berie aj dáta z Galilea, Glonass a Beidou. Najpokročilejší je systém, ktorý kombinuje spomenuté systémy s prenosom na dvoch frekvenčných pásmach. Toto je už rozdielová vec, ktorú som sa snažil ilustrovať pri nasledovnom teste - v teréne zatienenom skalami okolo vrcholu Chopku.

Porovnanie rôznych GPS režimov pri aktivite s COROS Vertix 2.
Vľavo - režim GPS only (záznam každú sekundu). Stred - režim All Systems On. Vpravo - režim All Systems On + Dual Freq.

Z exportu do FATMAP je zrejmé, že presnosť samotného GPS-ka má svoje limity a v strmom skalnatom teréne vykazuje výsledný track so sekundovým záznamom značnú chybovosť. Režim All Systems On fungoval pomerne spoľahlivo, dokonca lepšie ako dvojfrekvenčný systém zachytil krátke cik-caky s polomerom cca 4 metre, ale v uzavretom žľabe zachytil už len rovnú čiaru pravdepodobne ako spojnicu troch bodov. Najpokročilejší systém zachytil presnejšie aj samotný zjazd (vždy som išiel v rovnakej stope), ale na chvíľu zaváhal v prechode z cik-cakov do úseku na pešo. Svoju chybu potom napravil a bez zbytočných artefaktov spôsobených odrazom signálu ma nasledoval hore žľabom. Presné GPS-ko je dôležité, nielen pre záznam trasy, ale aj pre navigáciu.

Apka a tretie strany

Prenos údajom z hodiniek do COROS Appky a naopak je v podstate okamžitý a chybovosť minimálna. Z mojich skúseností s inými značkami ide o najrýchlejšiu komunikáciu medzi zariadeniami. Samotná apka je intuitívna a práca s ňou sa dá rýchlo naučiť. Pre mňa osobne je lepšie dáta analyzovať v prostredí platforiem Strava a TrainingPeaks, ale aj samotná appka umožňuje vytiahnutie sumárov ako nastúpané metre či odtrénovaný čas a vzdialenosť. Apka sa dá využiť aj na import trás do navigácie. Osobne používam reťazec Outdooractive COROS app hodinky, prípade už existujúci .gpx súbor otvorím priamo v appke a naimportujem do hodiniek. Notifikácie sú samozrejmosť tiež, aj keď aktuálne mám tendenciu ich skôr vypínať.

Optický senzor a konektivita

Nový model dostal aj nový optický senzor. Meranie tepu zo zápästia je použiteľné pri minimalizácií otrasov. Hodnoty pri výšľape pri skialpe boli väčšinu času reálne. Určitá chybovosť nesúvisí ani tak s technológiou, ale s množstvom svalového tkaniva na zápästí - proste nie je čo presvecovať. Ak si hodinky posuniete vyššie, presnosť bude lepšia, aj keď nie je to úplne praktické. Osobne preferujem použitie hrudného pásu, ktorý k hodinkám pripájam cez Bluetooth protokol. Ak sa ešte vrátim k optickému senzoru, tak musím spomenúť aj pulzný oximeter na meranie saturácie kyslíka v krvi. Má svoj vlastný senzor. Pokiaľ nejde meranie hladko, hodinky na to upozornia. Občas je lepšie merať hodnotu priložením senzora na bruško ukazováka. Počas mojej prípravy trávim veľa času vo vyššej nadmorskej výške, kde si tento parameter sledujem a určujem ním mieru aklimatizácie, resp. adaptácie na nadmorskú výšku. Je použiteľný aj na priebežnú kontrolu symptómov COVID-u, kedy pri zhoršenej funkcií respiračného systému tiež dochádza k poklesu koncentrácie kyslíka v krvi.

COROS Vertix 2 počas merania aktivity.
Displej COROS Vertix 2 má väčší priemer a rozlíšenie ako predchodca Vertix 1. Počas aktivity je možné mať zobrazených osem údajov. Na snímke konfigurácia displeja počas aktivity so šiestimi poliamni s dátami.

Režim skialp a nastaviteľné polia

Skialp mód má dva odlišné režimy obrazovky pre výšlap a zjazd. Je to už popísané na blogu, tak nejdem do detailov, len dodám, že je to praktické a prepínanie funguje automaticky. Osobne si na skialp nastavujem na prvú obrazovku vertikálnu rýchlosť, nastúpané metre a tep. V zjazde si pre zmenu rád odsledujem maximálnu rýchlosť. Za príjemnú zmenu oproti predchodcovi považujem možnosť zobraziť až 8 polí. Je to možné vďaka väčšiemu ciferníku s priemerom 1,4 palca. Pre beh či skialp to nie je až tak zaujímavé, lebo rozlíšiteľnosť je pri pohybe rukou logicky menšia, ale pre cestnú cyklistiku je fajn mať na riadidlách viac údajov súčasne. Odpadá tým potreba skladať ruky z riadidiel a niečo preklikávať.

Funkcie, ktoré zatiaľ naplno nevyužívam

Prehrávanie hudby - hodinky majú veľkú vstavanú pamäť 32 GB a okrem máp tam môžem cez kábel naimportovať aj hudbu. Zatiaľ som ich len spároval so slúchadlami, ale vo väčšom túto funkciu nevyužívam. Možno sa to zmení, ak dôjde k softvérovej integrácií Wi-Fi (hardware na to údajne pripravený je) a tým pádom aj k jednoduchšiemu importu. Lepším riešením by bola integrácie apiek tretích strán ako napríklad Spotify a pod. Tak snáď časom.

HRV - hodinky sa pýšia meraním variability srdcovej frekvencie s presnosťou ECG (elektrokardiogram). Či to tak je, neviem. Skôr asi nie. Každopádne samotné meranie je minútové, čo znamená, že na rozdiel od systémov využívajúcich spektrálnu analýzu je udržateľné aj pre každodenné meranie. Hodinkami sa občas premeriam, ale kvôli absencií dotazníka a hľadaniu korelácií využívam inú službu tiež s minútovým meraním. Pre bežné využitie a kontrolu tréningu je však riešenie od COROS-u postačujúce.

Kontrola kamery - keď sa konečne dokopem ku kúpe novej kamerky, tak určite budem vyberať tak, aby som uplatnil aj túto vymoženosť :).

Čo hodinkám chýba

Z môjho pohľadu len dve veci. Prvá je nemožnosť zdvihnúť telefónny hovor stlačením tlačidla (zrušiť hovor sa dá) a druhá, pre mňa zásadnejšia a to prenosový protokol ANT+. Ide síce o staršiu vec a bežný užívateľ si to ani nevšimne, no mne chýba možnosť pripojiť k hodinkám špecifické gadgety ako napríklad Moxy monitor pre monitoring saturácie kyslíka vo svale. Problém môžu mať aj cyklisti obľubujúci jazdu na indoor trenažéroch, kde im jeden komunikačný protokol nemusí stačiť. Dobrá správa je, že ostatné modely od COROS-u tento protokol stále používajú a tak občas podľa potreby vyvetrám na tréningu aj model Pace 2.

COROS Vertix 2 a offline mapa.
COROS Vertix 2 s offline mapou v najväčšom priblížení - ulice v usadlosti pri vodnej nádrži Liptovská Mara.

Jeden tip na záver

Pri používaní hrubších rukavíc s výraznejšou manžetou sa mi stávalo, že som si hodinky nechtiac odomkol (podržaním ružice) a následne pozastavil aktivitu, prípadne som neustále prepínal zjazd a výšlap pri skialpe. Toto som vyriešil otočením ciferníka o 180 stupňov a zmenou nastavenia orientácie čísel. Ovládacie tlačidlá a ružicu mám teda na strane smerom k lakťu a k samovoľným akciám nedochádza.

Záver

Ak hľadáš hodinky, ktoré ti poskytnú support pre tvoje outdoor vyžitie v značne vertikálnom horskom teréne, tak model COROS Vertix 2 to poriešia. Za zásadné považujem výborné GPS-ko a dlhú výdrž batérie spojenú s nízkou hmotnosťou, ktorá ale neznamená nižšiu robustnosť. Práve táto kombinácia robí hodinky zaujímavými pre horské športy. Odporúčam.


Vertix 2 - Broni a Rišo Chrappovci

Úvod

Športové hodinky sú takmer povinnou výbavou každého športovca a každý z nás má pri ich výbere iné požiadavky a priority. Venujeme sa viacerým športom - extrémne prekážkové behy, cyklistika, cestný aj trailový beh, triatlon, turistika, ale aj skialpinizmus a zimné športy, a zároveň sa radi (hlavne Rišo :D) púšťame aj do rôznych výziev, ktoré často trvajú aj desiatky hodín. Pre tieto dôvody sme hľadali univerzálne, ale zároveň špičkové hodinky.

Broni a Rišo Chrappovci.
Broni a Rišo testovali COROS Vertix 2 najmä pri príprave na triatlony - plávanie, cestný aj trailový beh, extrémne prekážkové behy, cyklistika...

Vertix 2 sme si vzájomne kúpili ako vianočný darček. Za 5 mesiacov aktívneho používania sme nenašli žiadne mínusy, ba naopak, majú pre nás samé pozitíva, ktoré nižšie postupne uvedieme.

Už po otvorení krabice nás príjemne prekvapilo, ako sú hodinky zabalené. Nahodiť remienok bolo naozaj jednoduché. Hodinky sú relatívne robustné, na druhej strane však ľahučké a vyzerajú veľmi pekne aj na tenučkej ženskej ruke. Každý sme zvolili inú farbu, Broni viac decentnú a tmavú, Richie oranžovú, nech to svieti! Nastavenie bolo veľmi intuitívne a rýchle, prostredie mobilnej aplikácie rovnako.

Hodinky najviac používame na plávanie, cyklistiku, beh a cvičenie. Pri plávaní v bazéne fungujú perfektne, naplávané metre vždy sedia s realitou (okrem častí kde nepoužívame ruky, napríklad pri tréningu nôh, hodinky nemajú na základe čoho počítať, takže to je jasné). Pri cyklistike a behu oceňujeme najmä presnosť GPS a možnosť spárovania príslušenstva ako napríklad wattmetra a podobne. Obrazovky si samozrejme môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií.

Rýchle načítanie GPS

Trvá to niekoľko sekúnd, takže aj keď si napríklad pred štartom pretekov zabudneme nastaviť aktivitu (hlavne Broni), sme v kľude :). Majú príjemnú vychytávku v aplikácii, kde si aktualizujete satelity podľa miesta kde sa nachádzate. Užitočné to je napríklad keď cestujete ďaleko. Vďaka tomu sa signál načítava rýchlo nech ste kdekoľvek. S tým súvisí aj to, že s Vertix 2 je veľmi presné GPS, pohybujeme sa kade tade, aj v ťažkom teréne a doteraz sa nám nestalo, že by nám vypadlo GPS a spravilo v aplikácii „rovnú čiaru“, čo isto mnohí športovci zažili a je to nepríjemné napríklad ak idete virtuálne preteky (z tohto dôvodu sme menili predchádzajúce hodinky). Dostatočne presne merajú aj vzdialenosť a výškové metre.

COROS Vertix 2.
COROS Vertix 2 sú preplnené technologickými novinkami. Veríme, že inovácie v tejto vlajkovej lodi značky COROS sa postupne v nejakej podobe pretavia aj do nových modelov tejto značky v budúcnosti...

Neuveriteľná výdrž batérie

Pri dennej aktivite s použitím GPS, pri celodennom nosení a nepretržitého monitorovania tepu, pravidelnom používaní merania HRV, „hraní sa“ s funkciami atď., nám vydržali viac ako 3 týždne. Aj keď si teda zabudneme vziať na dovolenku nabíjačku (už sa nám to stalo), nemusíme vedome šetriť baterku a môžeme hodinky v kľude využívať.

HRV (meranie srdcovej variability)

Považujeme za veľmi prínosnú funkciu. Je to veľký pomocník pre zistenie aktuálneho stavu organizmu, čo je užitočné pri plánovaní intenzity tréningu. Napr. keď som mala dva dni po sebe nízke HRV a pritom som sa cítila v poriadku, prepukla u mňa na tretí deň choroba, a to som už aj ja cítila, že nie som fit. Čo všetko môže znamenať hodnota HRV si môžete naštudovať na webe.

Mapy

Offline aj online, nahratá trasa v mape, nielen „čiara“, ktorú mám sledovať. V mape sú pekne zobrazené cesty a chodníky, takže sa viem pripraviť na zmenu smeru a zvoliť správnu cestu pri „križovatke“. Jednoducho sa ovláda (priblíženie a vzdialenie). Toto je skvelá funkcia a pomôcka pre tých, ktorí sa často strácajú a nemajú najlepší orientačný zmysel (ako ja, Broni :D).

Snímač tepu zo zápästia

Je veľmi presný pri pomalých behoch do zóny Z2, pri intervaloch už hodnoty tak presné nie sú, vtedy je potrebné použiť hrudný pás. Používame Polar, spárovanie s hodinkami bolo bezproblémové.

Sledovanie rôznych ďalších metrík

V hodinkách si viem pozrieť rôzne hodnoty za 7 dní, napríklad spánok (toto si sledujeme pravidelne, nielen pre zaujímavosť, ale taktiež pri nastavení alebo úprave tréningu), v neposlednom rade oceňujeme COROS EvoLab, v ktorom si môžeme sledovať aktuálnu kondíciu, „race predictor“, VO2 max, ktoré nám v porovnaní s aktuálnymi výsledkami testovania vyšli dosť presne. S pomocou COROS EvoLab dokážete efektívne nastaviť tréningový plán.

Potom sú tu drobnosti, ktoré sú praktické pre bežný deň a zídu sa nielen pri športe - časovač, stopky, ktoré využívam napr. pri silovom tréningu alebo strečingu, informácie o aktuálnej nadmorskej výške, čase do západu slnka, predpokladaný čas do zotavenia, atď. Ďalej môžeme vyzdvihnúť rýchle načítanie aktivity do aplikácie Strava. Ale napríklad aj pre mňa (Broni) veľmi dôležitá vec, keďže mám mobil večne niekde „odložený“ alebo zvonenie vypnuté - upozornenie o prichádzajúcom hovore vibráciami a ukázaním mena alebo čísla volajúceho. Pokiaľ nemám veľmi dobre schovaný mobil, telefonát vybavím :D.

Záver

Hodinky hodnotíme veľmi pozitívne. Spĺňajú naše požiadavky pri všetkých športoch a môžeme len odporúčať. V prípade, že sa zamýšľate nad zmenou, tak za nás je toto tá najlepšia voľba. My sa už teraz tešíme na COROS POD, ktorý nám nedávno prišiel.


Ak hľadáš ešte podrobnejšie a vyčerpávajúce review, odporúčame recenziu od DC Rainmaker.


Späť na blog