COROS Apex Pro - recenzia

COROS Apex Pro - recenzia

autor: ralpu
23. apríl 2020

Výdrž batérie je jednou z kľúčových vlastností GPS navigácií pri ich využití v outdoore. Pre svoje malé rozmery však hodinky v tomto smere zvyknú ťahať za kratší koniec. Značka COROS – nováčik na trhu s GPS hodinkami – však vo svojom novom modeli Apex Pro ponúka až 40 hodín v sekundovom zázname. To sa hodí nielen ultra bežcom, no aj turistom či iným outdoor nadšencom, ktorí si chcú svoje aktivity zaznamenávať a zlepšovať sa. V tomto článku sa s vami podelím o svojich skúsenostiach pri behu aj skialpe s touto novinkou a dozviete sa aj o elitných bežcoch, ktorí COROS používajú.

Úvod

Všetci ho upäto pozorujeme. Tomáš – na slovenskej ultrascéne tiež známy pod prezývkou Kaktus – sedí na kempingovej stoličke, prikrytý dekou a z plastového taniera do seba tlačí teplú polievku. Nasilu a s odporom. Je na trati 160 km ultra behu naprieč drsnou škótskou krajinou. Bežal celú noc a je na kašu. Zrazu ho začína naťahovať. Všetci sme to tak nejako čakali. Dvíhame ho zo stoličky. V krátkom slede zo seba hodí niekoľko výdatných šablí. Všetko čo do seba narval – tekutiny, energiu – je von. Neostalo v ňom nič. I keď je na totálku, dvíha a pripravuje sa na odchod z občerstvovačky. Po chrbtoch nám prebieha mráz. Ešte predtým - v polodelíriu - si komplikovane odopína svoje GPS hodinky zo zápästia, pripevní si na nich štipec nabíjacieho kábla, ktorý je napichnutý na malú power banku, ktorú si vsúva pod obkrútenú buffku okolo zápästia a hodinky si dáva naspäť na ruku. Rozumiem mu. Stojí mu zato sa takto zdržať. Chce, aby mu počas viac ako 15 hodinových pretekov batéria hodiniek vydržala a mal tak k dispozícii dôležité info, na akom kilometri je, koľko kilometrov mu chýba do najbližšej občerstvovačky, koľko do cieľa, koľko výškových metrov už nastúpal, koľko ešte musí nastúpať. Akákoľvek maličkost pri ultra behu, ktorú môžeme odsunúť nabok, nemusíme mentálne šrotovať, s ktorou sa nemusíme zapodievať, extrémne pomáha.

Niekoľko mesiacov neskôr, v októbrový večer, sedím v cieli slovenského ultra behu. Nadopovaný kofeínom z gélov nemôžem zaspať a počúvam príbehy iných bežcov, ktorí dobehli. Niektorí vravia, že si preventívne nenahrali trasu pretekov do hodiniek – len aby neriskovali, že im v troch štvrtinách behu dôjde batéria hodiniek. Opisujú, kde poblúdili, koľko kilometrovú zachádzku si nedobrovoľne urobili, koľko času tým stratili a koľko nervov ich táto chyba stála. Vzdali sa veľmi nápomocného nástroja, ktorý ponúkajú moderné GPS hodinky – nahratie trasy a navigácia, ktorá upozorní, keď vybočíme z trasy, resp. ukazuje smer trasy. Podobne ako keď sme v aute navigovaní GPS navigáciou. Iní zasa zabalili hodinky do batohu v polke pretekov, pretože batéria sa vybila a hodinky im boli na dve veci.

Aj keď sa rozprávam s bežným človekom, ktorý nebehá ultra, akosi intuitívne väčšina potvrdzuje, že výdrž batérie je pre nich jedno z najdôležitejších kritérií pri výbere GPS hodiniek do hôr, pre športové aktivity.

Spoločným motívom týchto mini príbehov je výdrž batérie v GPS hodinkách. Vidina víkendového výletu v horách, kde po večeroch musíme myslieť na káble, power banky a nabíjanie, nie je príťažlivá. Od GPS hodiniek v dnešnej dobe očakávame viac – nezávislosť, autonómnosť, výbornú výdrž batérie. Pri ultra behu je to jedna z najdôležitejších kvalít pri výbere GPS hodiniek. Zariadenie, ktoré vydrží merať trasu, poskytovať vitálne údaje a navigovať bez akéhokoľvek nabíjania počas 20 – 40 hodinovej aktivity, je posvätný grál.

COROS Apex Pro
COROS Apex Pro

COROS - nový hráč na trhu

Presne na tejto vlne sa do mojej pozornosti dostali i GPS hodinky americkej značky COROS. Spočiatku som bol veľký skeptik – ako môže nováčik na trhu priniesť niečo nové, zaujímavé, prevratné? Najmä ak na tomto trhu dominujú dvaja silní hráči s desiatkami rokov skúseností. Keď sa však v lete 2018 americkí elitní bežci Hayden Hawks a Tim Tollefson stali ambasádormi značky COROS a použili model Apex s 35 hodinovou výdržou batérie na legendárnom UTMB v Chamonix, spozornel som. Neskôr k týmto zvučným menám v ultra svete pribudli Sage Canaday či David Laney. COROS uviedol na trh ďalšie modely – napríklad Vertix s neuveriteľnou výdržou batérie až 60 hodín v sekundovom GPS zázname. Začal som sa zaujímať o túto značku viac. Zistil som, že za značkou COROS stojí čínska skupina YF Tech, ktorá desiatky rokov vyrába a dodáva GPS moduly do áut – najmä pre skupinu Volkswagen. Skúsenosti s vývojom a výrobou GPS zariadení tak zrejme majú dostatok.

Na jeseň 2019 viacero modelov zožalo úspechy v rešpektovaných periodikách a získali prestížne ocenenia. Napríklad model COROS Apex získal prestížne ocenenie Editor's Choice 2019 v magazíne Runner's World. Vyzdvihol najmä výbornú výdrž batérie 35 hodín v sekundovom GPS zázname a presnosť GPS záznamu. Renomovaný testovací portál Outdoor Gear Lab vyhodnotil model COROS Apex ako najlepšie GPS hodinky pre beh a tréning - Editor's Choice 2019. Model COROS Vertix zasa označil ako najlepšie hodinky s výškomerom za rok 2019. V recenziách zasa reálni užívatelia vyzdvihovali veľmi rýchle získanie GPS signálu, presnosť GPS záznamu i v náročnom teréne, štandardné používanie prémiových materiálov. Pre mňa však bola najväčším ťahákom vynikajúca výdrž batérie. Zaujalo ma aj použitie iba prémiových odolných materiálov - titán a zafír. Rozhodol som sa pre model Apex Pro a prinášam moje prvé dojmy z používania.

COROS Apex Pro
COROS Apex Pro sú prémiové, multišportové GPS hodinky s vynikajúcou výdržou batérie až 40 hodín v sekundovom GPS zázname. Použité sú iba kvalitné materiály – luneta z titánu a sklo displeja zo zafíru.

Prvé dojmy – startup mindset

Hneď po vybalení hodiniek som v pomykove. V minulosti som používal Garmin fēnix 3 a Suunto 9 Baro. Podvedome akosi očakávam, že GPS hodinky s dobrou výdržou batérie musia byť relatívne veľké, robustné – s dostatočne veľkou batériou. Predo mnou sú však Apex Pro, ktoré sú odhadom o 40 % fyzicky menšie ako konkurenčné modely iných značiek. Napriek tomu Apex Pro ponúka až 40 hodinovú výdrž batérie v sekundovom GPS zázname. To je o dosť viac ako napríklad Suunto 9 Baro s približne 33 hodinovou výdržou batérie. Keď Apex Pro chytám do ruky, opäť neveriacky krútim hlavou. Je to veľmi ľahké, na čo som naučený. Iba 59 gramov vrátane remienka. Ľahkosť je dosiahnutá i vďaka lunete z titánu. Sklo displeja je zasa zo zafíru, od ktorého je tvrdší už iba diamant. Pri konkurenčných značkách si väčšinou musíme za prémiové materiály priplácať niekoľko sto eur navyše. Pri COROS je to štandard – iba prémiové a trvácne materiály. Hodinky na mňa nepôsobia ako tank, niečo čo celý deň vnímam na zápästí. Uvedomujem si, aký rozdiel vo vnímaní veľkosti a váhy robí 25 gramov menej (Suunto 9 Baro vážia 81 gramov).

COROS Apex Pro
Príjemne ma prekvapila veľkosť a najmä váha (iba 59 gramov vrátane remienka). V porovnaní s konkurenciou je to výrazne menej.

Zapínam hodinky a na obrazovke sa objaví QR kód. Ten naskenujem COROS apkou v mojom telefóne. A hotovo. Žiadne káble, žiadna inštalácia softvéru do počítača, žiadna zdĺhavá aktualizácia softvéru v hodinkách. V minulosti som zápasil s pripojením hodiniek cez Bluetooth k appke. Takmer nikdy to nebolo na prvý krát, bolo to častokrát zdĺhavé. S potešením vítam jednoduchosť a rýchlosť spojenia hodiniek s appkou. To je jedná z vecí, ktorú spomínali i viaceré recenzie. Zabehnutí hráči na trhu si so sebou nesú ťarchu minulosti – GPS hodinky sa spájali cez kábel s dedikovanou appkou na počítači. Inými slovami, sú veľa krát zaťažení minulosťou a menej flexibilní v posúvaní hraníc, zavádzaní nových technológií. Naopak, nováčikovia nie sú zaťažení takouto minulosťou a môžu plne stavať na novej, modernej architektúre.

COROS Apex Pro
Na hodinkách sú iba tri tlačidlá. Hore je tlačidlo na podsvietenie displeja. V strede digitálna otočná korunka, ktorá umožňuje dve operácie: točenie a zároveň stlačenie. Pod korunkou je tlačidlo na návrat späť, resp. pre vnorenie sa do menu.

Tento pohľad na vec sa mi potvrdil aj o pár dní neskôr, keď ma cez e-mail oslovil COROS s ponukou testovania beta softvéru, ktorý sa zameriaval na dolaďovanie posledných detailov a zbieranie spätnej väzby od reálnych užívateľov. Stabilná verzia bola uvoľnená na konci decembra 2019. Ja som však mohol beta verziu testovať na mojich hodinkách takmer 3 týždne a skúšať tak nové zimné športy – lyžovanie, bežkovanie a skialp. A že vedia načúvať spätnej väzbe reálnych užívateľov sa potvrdilo i pár dní po vypustení finálnej verzie softvéru, kedy reagovali napríklad na Instagrame na pripomienky bežných ľudí a uisťovali, že zahrnú návrhy zmien v ďalšej aktualizácii. Rozprávajúc o aktualizáciach - sú veľmi aktívni a nová verzia softvéru je von približne každý mesiac.

COROS Apex Pro
Okrem ovládania a pohybu v menu cez digitálnu otočnú korunku je možné využiť i dotykový displej. Na fotografii je vývoj atmosférického tlaku za posledných pár hodín. V tomto grafe sa dá pohybovať buď točením korunky alebo dotykom na obrazovke.

Všetky tieto prvé dojmy, flexibilita a schopnosť byť otvorený spätnej väzbe, mi veľmi pripomína postoj začiatočníka – startup mindset – ktorý sa musí veľmi snažiť, aby prerazil v silnej konkurencii. Človek sa v takejto pozícií musí snažiť dva krát viac, musí byť flexibilný a najmä musí priniesť na trh niečo inovatívne. Z COROS mám práve tento pocit a je mi to veľmi sympatické.

COROS Apex Pro
Hodinky ponúkajú na výber veľa športových aktivít.

Používanie

Pred nákupom ma na COROS Apex Pro zaujala jedna vec. Unikátne ovládanie cez digitálnu korunku, ktorú COROS nazýva Digital Knob. Iste, Apple Watch tento spôsob ovládania používa už roky. Avšak v športových outdoorových GPS hodinkách to nie je celkom bežné. Ide o symbolický návrat ku klasickej otočnej korunke na ručičkových hodinkách. Digital Knob ponúka dve funkcie – otáčanie (pohyb smerom hore a dole v menu) a zároveň stlačenie korunky, ktorým potvrdzujeme, vnárame sa do menu. To je v porovnaní s klasickým tlačidlom, ktoré dokáže v danej chvíli vykonať iba jednu funkciu, zásadný rozdiel. Jednak to redukuje potrebu viacerých tlačidiel na hodinkách a zároveň to umožňuje veľmi intuitívne a ľahké ovládanie. Digital Knob je navrhnutý tak, aby sa dal ovládať i v rukaviciach. Pri točení a stlačení korunky, hodinky vytvárajú veľmi príjemnú haptickú odozvu. Digitálnu otočnú korunku som testoval na ľadovci v Rakúsku, pri skialpe, s rukavicami na rukách a funguje to bez problémov.

COROS Apex Pro
Pre každú športovú aktivitu si užívateľ môže nastaviť 5 rôznych obrazoviek a v každej obrazovke si môže nakonfigurovať 2 – 6 polí s rôznymi údajmi.

Okrem už bežných senzorov akými sú optický snímač pulzu, barometer, akcelerometer, kompas, gyroskop, teplomer, či pripojenie sa k ďalším zariadeniam cez univerzálny protokol ANT+, COROS Apex Pro obsahujú i unikátny senzor – optický pulzový oxymeter. V nadmorskej výške nad 2500 metrov tento senzor meria množstvo kyslíka v krvi a monitoruje tak priebeh aklimatizačného procesu. Je to vitálny nastroj pre bezpečný postup do väčších nadmorských výšok – pri aklimatizácii.

COROS Apex Pro
Na základe vynaloženého úsilia v tréningu (tep, dĺžka tréningu, prevýšenie, nadmorská výška atď.) hodinky COROS Apex Pro navrhujú čas potrebný na regeneráciu medzi tréningami.

Veľa užitočných funkcií i pre bežného človeka

COROS Apex Pro ponúkajú na výber veľa rôznych športových aktivít. Pre každú z nich sa dá v appke nakonfigurovať jedna z piatich obrazoviek a na každej obrazovke je tri až šesť polí, ktoré si používateľ môže ľubovoľne navoliť. Celý proces je veľmi jednoduchý a rýchly.

Samozrejme, že sa dá do hodiniek nahrať trasa (túry, pretekov atď.) a hodinky aktívne navigujú resp. upozorňujú pri vybočení z trasy. Veľmi užitočný je aj náhľad výškového a vzdialenostného profilu trasy a vyznačenie našej aktuálnej polohy, koľko výškových metrov sme už nastúpali, koľko kilometrov sme už prešli a koľko nám chýba do cieľa. Pri vykonávaní týchto operácii sa dá využívať digitálna otočná korunka (napr. pri nahratej trase točením korunky získame väčší náhľad, resp. priblížime si trasu – zoom out a zoom in) a zároveň i dotyková obrazovka (napr. pri už spomenutej trase si ju môžeme posúvať doprava, doľava, hore a dole). Pri navigácii tiež spomeniem, že umožňuje navigáciu - vrátenie sa na začiatok (back to start).

COROS Apex Pro
V hodinkách je i nie celkom bežný senzor - optický pulzový oxymeter, ktorý dokáže merať množstvo kyslíka v krvi.

Nahratie trasy alebo túry do hodiniek s takou dobrou výdržou batérie je veľmi praktické v horách - na túrach, trekoch, víkendovkách. Nemusíme zakaždým overovať našu pozíciu na mape v smartfóne - ten si možeme šetriť na fotografovanie, či na dôležité telefonáty v prípade núdze, či nepredvídanej situácie. Nahrať trasu do hodiniek vieme i zo smartfónu - nepotrebujeme k tomu počítač. Pripravenú trasu si vyexportujeme ako GPX záznam, ktorý sa dá poslať bezdrôtovo cez COROS appku za pár sekúnd do hodiniek.

COROS Apex Pro
V nadmorskej výške nad 2500m optický pulzový oxymeter poskytuje dôležité informácie pre bezpečnú aklimatizáciu.

V dnešnej uponáhľanej dobe je oceňovaná i funkcia sledovania kvality spánku. Hodinky počas spánku na našom zápästí monitoruju srdcový tep. V appke si následne vieme pozrieť detailne dáta - jednotlivé spánkové cykly (ľahký, hlboký spánok).

Spomínané monitorovanie srdcového tepu cez zabudovaný optický snímač tepu nás zasa na túre môže veľmi presne informovať o vynaloženej námahe. Môžeme sa tak informovane držať v aeróbnej zóne. Pri jej prekročení dochádza k nadmernej únave a čo často na druhý deň vnímame ako "svalovicu".

COROS Apex Pro
COROS Apex Pro sa dokážu pripojiť na satelity GPS, GPS Glonass alebo GPS Beidou. Na obrazovke hodiniek je údaj o počte satelitov, s ktorými sú hodinky spojené (16) a s koľkými je kvalitné spojenie (13).

Veľmi presný GPS záznam

Získanie GPS signálu pred spustením aktivity je veľmi rýchle a užívateľ si má možnosť vybrať medzi pripojením sa ku satelitom GPS, GPS + Glonass alebo GPS + Beidou. Čínsky Beidou systém by mal spustiť pokrytie Európy v roku 2020 a je dobré vedieť, že hodinky sú pripravené i na tento štandard.

COROS Apex Pro
Zjednodušené zobrazenie počtu a polohy satelitov – aktuálne nad nami. Rozdielne farby reprezentujú satelitné systémy – v tomto prípade GPS a Glonass.

Prenos ukončených aktivít medzi hodinkami a appkou v telefóne prebieha cez Bluetooth. Prenos dát je extrémne rýchly a spoľahlivý. Z mojej vlastnej skúsenosti je celý prenos 2 – 3 hodinového tréningu do appky a zároveň i na Strava do 10 - 15 sekúnd. Je to veľmi príjemná zmena po nie najlepších skúsenostiach pri Suunto 9 Baro. Rozprávajúc o Bluetooth – ten sa nikde nevypína, je stále zapnutý. Stále mi nejde do hlavy, ako dosiahli takú dobrú výdrž batérie, ktorá je fyzicky menšia ako u konkurencie a napríklad obrazovka je stále zapnutá (nevypína sa pri absencii pohybu), či Bluetooth je stále zapnutý. U konkurenčných výrobkoch je vypínanie sa týchto funkcií či pripojení nie zriedkavou vecou, v snahe čo najviac šetriť batériu.

COROS Apex Pro
V nedávnej aktualizácii boli pridané nové športy – lyžovanie/ snowbordovanie, bežkovanie a skialp.

Pre tých, ktorí preferujú notifikácie i na hodinkách o prišlých správach, či hovoroch COROS Apex Pro to samozrejme podporuje. Dá sa taktiež selektívne definovať, ktoré komunikačné služby/appky nás majú notifikovať a tiež, či sa to ma diať i pri samotnej športovej aktivite.

COROS Apex Pro
Rýchlosť vyhľadania GPS signálu a presnosť GPS záznamu sú vynikajúce.

To že hodinky sú hardvérovo optimalizované najmä pre vytrvalostné športy hovorí i fakt, že v nedávnej softvérovej aktualizácii bol aktivovaný/pridaný špeciálny mód s názvom jednoducho Night Mode. Obrazovka je nepretržite a dostatočne podsvietená, aby sa dáta z obrazovky dali čítať, ale zároveň aby to malo minimálny dopad na životnosť batérie. Pri ultra behoch, ktoré sa často behajú i počas celej noci, je to veľmi šikovná vychytávka.

COROS Apex Pro
Otočná Digitálna korunka sa dá ľahko ovládať i s rukavicami na rukách.

Zhrnutie

Mohol by som pokračovať vo vymenúvaní a opise ďalších funkcií, akými sú napríklad údaje o navrhovanom čase potrebnom na regeneráciu medzi tréningami, týždenný prehľad aktivít v appke a aj s údajom o počte nastúpaných metrov, ktoré napríklad v Suunto App chýbaju (napriek niekoľko násobnej komunikácii s developermi Suunto App a návrhu zobrazovania tohto elementárneho údaju). Či napríklad zobrazenie počtu satelitov v danej chvíli nad nami a kvalita spojenia s každým z nich. Vzhľadom na moju limitovanú skúsenosť s GPS hodinkami COROS Apex Pro však nemám ambíciu podať vyčerpávajúcu recenziu. Skôr o opísanie mojich prvých dojmov a upozornenie na hlavné prednosti tohto nováčika na trhu. (Viac postrehov nájdeš v popise fotografií vo fotogalérii.)

COROS Apex Pro
COROS App v telefóne. Zľava – 1. hlavné menu nastavenia samotných hodiniek 2. aktuálny výber športov, ktoré sa dajú prispôsobiť požiadavkám užívateľa 3. výber vzhľadu údaju času na hodinkách.

Moje doterajšie skúsenosti sú viac ako pozitívne a mnohé vychytávky ma príjemne prekvapili. Je skvelé vidieť, že na trh s GPS hodinkami, kde sa môže zdať, že karty sú už rozdané, má ambíciu vstúpiť niekto nový. Niekto, kto takpovediac hodí vyzývaciu rukavicu do ringu silným hráčom, akými sú Garmin alebo Suunto. Z takejto súťaže môže výrazne benefitovať koncový užívateľ, bežný človek. Zdá sa, že americká značka COROS si je plne vedomá, čo musí priniesť do tejto hry, aby dokázala zaujať a získať si srdcia športovcov. Je mi veľmi sympatická ich pružnosť, dynamickosť, načúvanie spätnej väzby TOP atlétov i bežných užívateľov.

COROS Apex Pro
Cez apku sa nastavuje počet obrazoviek v danom športe. Maximálny počet obrazoviek je päť (vľavo). Každá obrazovka môže obsahovať 2 – 6 údajov, ktoré sú nastaviteľné užívateľom (vpravo).

Bezpochýb, najväčšou prednosťou GPS hodiniek COROS je bezkonkurenčná výdrž batérie. Ani zabehnutí hráči neponúkajú 60 hodinovú výdrž batérie v sekundovom GPS zázname, ako je to v prípade modelu Vertix. A ani 40 hodín v prípade Apex Pro, ktoré som testoval, nie je úplná samozrejmosť.

COROS Apex Pro
Zábery z údajov, ktoré užívateľ vidí v detailoch tréningu. Prenos tréningu do treťostranovej služby Strava je extrémne rýchly a spoľahlivý.

Záver

Legenda industriálneho dizajnu Dieter Rams definoval dobrý dizajn najmä ako takmer absenciu dizajnu – menej je viac, sústredenie sa iba na to podstatné. Je inšpiratívne pozorovať, že značka COROS dokázala, napriek určite veľkému pokušeniu, povedať tisíckrát nie a účelovo nenapchať do hodiniek milión (častokrát zbytočných) funkcií. Napriek tomu sa upäto sústredili na nájdenie si svojho špecifického miesta, svojho vlastného niche a obsluhovať tak špecifickú skupinu športovcov, ktorí žijú najmä vytrvalostnými športmi a vedia oceniť kvality, akými sú výdrž batérie a presnosť GPS záznamu. A zároveň byť v tejto doméne presvedčivý - priniesť reálne riešenia, pre reálnych užívateľov a ich reálne situácie. Cez odladenie hardvéru a softvéru, cez rýchle a spoľahlivé získanie GPS signálu, presný GPS záznam, viac ako vynikajúcu výdrž batérie a mnoho ďalších detailov, sa im to myslím podarilo.

Dokážem im odpustiť pre európana miestami prehnaný vkus grafického zobrazenia ikon v menu, či iných prvkov, ktoré možno poukazujú na čínske korene. Alebo občasnú nepresnosť údaju o nadmorskej výške pred tréningom, ktorá sa dá vyriešiť asi 15 sekundovou kalibráciou nadmorskej výšky, a ktorú som presvedčený doladia s ďalšou softvérovou aktualizáciou.

Súhrn mojich pozitívnych skúseností výrazne preváži týchto pár nedostatkov. Teším sa na ďalšie používanie GPS hodiniek COROS Apex Pro pri športe v horách.

COROS Apex Pro
Čoraz viac ľudí v mojom okolí používa GPS hodinky COROS. V tomto prípade ide o model Apex v bielej farbe.
Späť na blog