Jakub Šiarnik - nový ralpu ambasádor

Ralpu, s.r.o. February 02, 2021
autor: ralpu
Jakub Šiarnik - nový ralpu ambasádor.
Jakub Šiarnik - nový ralpu ambasádor.
foto: Martin Bernard

Jakub Šiarnik - viacnásobný reprezentant Slovenska v skialpinizme, viacnásobný Majster Slovenska v skialpinizme a momentálne náš najúspešnejší muž v skialpinizme sa stáva ralpu ambasádorom. Prinášame krátky rozhovor, v ktorom priblížime Jakubovu športovú dráhu.

Aké sú tvoje začiatky, ako si sa dostal k športu?

Mal som tú výhodu, že rodičia ma do športovania netlačili, ale ukázali mi rôzne možnosti oudoorových športov. Išlo skôr o tie menej extrémne športy ako bežky, bicykel či vysokohorská turistika. Na tento neorganizovaný základ som nadviazal najprv zjazdovým lyžovaním. Počas leta som ako 12 ročný pomáhal pri koňoch v Žiari a 15 minútová časovka na bicykli zo Smrečian bola mojím každodenným chlebíkom. Doplnil som ju niekoľko hodinovým prechádzaním sa s koňmi a krásne polarizovaný tréning bol na svete - ani neviem ako. Na konci leta som išiel s ocinom Vysokohorský duatlon o cenu Žiarskej chaty a na cyklo časti som zašiel na môj vek kvalitný čas (25m:12s od parkoviska). Vtedy ma nahovorili začať trénovať s bežkármi, čo ma športovo nasmerovalo.

Jakub používa model Vertix

Presné dáta zohrávaju pri príprave Jakuba dôležitú úlohu. GPS hodinky Coros intenzívne testoval celý mesiac, aby jeho rozhodnutie bolo kvalifikované a podložené reálnymi meraniami z tréningov. Nakoniec ho presvedčila najmä presnosť GPS záznamu - hlavná kvalita GPS hodiniek Coros. Jakub vo svojej príprave a pri pretekaní používa model Vertix v nádhernej azúrovo-modrej úprave titánu (verzia Ice Breaker). Model Vertix poskytuje bezprecedentnú výdrž batérie - až 60 hodín v sekundovom GPS režime. Odolnosť hodiniek definuje zafírové sklo s DLC (Diamond Like Coating) povrchovou úpravou, titánová obruč okolo displeja a zadný kryt. Prečítaj si podrobnú recenziu s bohatou fotogalériou.

Coros je najdynamickejšie sa rozvíjajúca značka v segmente GPS hodiniek. Za pár rokov pôsobenia na trhu si získala srdcia elitných svetových atlétov akými sú napríklad Hayden Hawks či Tim Tollefson. U nás doma už viac ako rok používa model Vertix jeden z najlepších ultra bežcov na Slovensku - Paťo Milata - ďalší ralpu ambasádor. Kvalitu GPS hodiniek Coros potvrdil na konci roka 2020 i držiteľ svetového rekordu v maratóne - Eliud Kipchoge - ktorý sa stal ambasádorom značky Coros. Eliud pri svojej príprave používa model Pace 2 s váhou len 29 gramov (najľahšie GPS hodinky na svete) a model Apex Pro.

Aj na Slovensku si značka Coros získava srdcia športovcov, milovníkov hôr, či aktívnych ľudí. Autorizovaným predajcom značky Coros na Slovensku je slovenský e-shop ralpu so sídlom v Liptovskom Mikuláši.

Jakub Šiarnik používa model Coros Vertix.
Jakub používa model Coros Vertix, ktorý ponúka až 60 hodinovú výdrž batérie v GPS režime. Obruč okolo displeja a zadný kryt sú z titánu. Sklo displeja je zo zafíru.

Ako si sa dostal ku skialpinizmu?

S bežkármi som trénoval necelé dve sezóny. Potom som sa začal pripravovať čoraz viac individuálne. Ako 17 ročný som už mal k dispozícií pomerne ľahký výstroj, ktorý som si zadovážil ako doplnok k bežkám. Bola to skvelá možnosť, ako si predĺžiť sezónu na snehu. Netrvalo ale dlho a už som stál na štarte prvých pretekov. V open kategórii som skončil druhý a v nasledujúcej sezóne som už bol schopný dominovať medzi juniormi. V sezóne 2014 som dostal možnosť štartovať na Svetovom pohári a o mojom smerovaní bolo tým pádom rozhodnuté.

Jakub Šiarnik - rodák z Liptova.
Jakub Šiatnik - rodák z Liptova vo svojom živle.
foto: Martin Bernard

Aký bol tvoj prechod do profesionálneho športu?

Za profi športovca sa ešte nepovažujem v zmysle, že ešte nemám žiadnu profi zmluvu, ktorá by mi zaručovala plat na pravidelnej báze. Všetky moje spolupráce sú riešené skôr projektovo a v kombinácii s príspevkom od SSA si viem vykryť sezónu. Popri športe mám ale aj polovičný úväzok a pár funkcií v rôznych organizáciách, aby som mal do čoho pichnúť, ak by som sa rozhodol pre zmenu priorít. Každopádne prechod na čoraz viac profi režim je postupný a okrem lepších a lepších výsledkov si vyžaduje aj proaktívny prístup a kreativitu k mimopretekovým projektom a ich propagovaniu.

Jakub Šiarnik používa model Coros Vertix.
Okrem bežných športtesterových senzorov model Vertix má aj zabudovaný optický pulzový oxymeter, ktorý meria množstvo kyslíka v krvi.

Ktoré športové úspechy vo svojej doterajšej kariére považuješ za najcennejšie?

Zo športového hladiska určite 11. a 13. miesto na Svetovom pohári, ktoré som vybojoval v minulej sezóne. Všeobecne zo skialpového hľadiska ma najviac teší FKT (Fastest Known Time - najrýchleší známy čas) na hrebeni Západných Tatier. Tento výkon považujem za akýsi prienik fyzickej, technickej a psychickej výkonnosti skĺbenej so znalosťou prostredia.

Čo ťa posúva, motivuje zlepšovať sa?

Odpoveď je jednoduchá a dá sa nájsť už aj v otázke. Je to proste skvelý pocit rozvíjať svoj potenciál. Keď to práve nejde úplne priamočiaro, tak vzniká priestor na bádanie a zisťovanie viac o sebe a o limitoch výkonnosti organizmu. V neposlednom rade nebudem alibista a poviem tiež, že budovanie vlastnej značky, nové spolupráce a tiež presahy mimo šport sú tiež motivujúce faktory, za ktoré sa netreba hanbiť a skrývať sa za falošnú skromnosť.

Najväčšie športové úspechy Jakuba

  • viacnásobný Majster Slovenska v skialpinizme
  • víťaz Slovenského pohára v skialpinizme
  • víťaz najnáročnejších skialpinistických pretekov v Strednej Európe - Bokami Západných Tatier
  • 11. a 13. miesto na pretekoch Svetového pohára v sezóne 2019/20
  • najrýchlejší zimný prechod hrebeňa Západných Tatier
  • víťaz finále série Red Bull 400, Bischofshofen

Radi pomôžeme

Otázky, nejasnosti?Pošli nám správu, prípadne nám zanechaj tel. číslo a ozveme sa ti čo najskôr.

Ozveme sa ti čo najskôr čase medzi 08:00 - 19:00 hod.