Ján Kořínek - nový ralpu ambasádor

Ján Kořínek - nový ralpu ambasádor

3. november 2024

Ján Kořínek - nový ralpu ambasádor
Ján Kořínek - nový ralpu ambasádor.

Úvod

Novým ralpu ambasádorom sa stáva známa tvár slovenských hôr - Ján Kořínek. Horský vodca a záchranár z Liptova, ktorý sa v horách motá celý život. Mnohí ho poznajú zo skialpových pretekov alebo cez jeho pútavé videjká na Instagrame, kde zachycuje svoju prácu leteckého záchranára. Jano je niekoľkoročným fanúšikom hodiniek COROS - používa model VERTIX 2S. Tu je jeho krátke predstavenie.

Aké sú tvoje začiatky so športom a horami?

Narodil som sa pod Západnými Tatrami, postupne som sa cez bežecké lyžovanie v podhorí a letnú turistiku dostal k lezeniu na cvičných skalkách na Liptove. Vždy som obdivoval chlapcov od nás z doliny, ktorí chodili lyžovať do hôr v zime, vraveli si skialpinisti. Môj sen bol dostať sa do tejto partie a byť šúčasťou Skialpinistického klubu Žiarska dolina, čo sa mi ako 16-ročnému podarilo. Nasledovali preteky, zahraničné hory a postupne som sa začal čoraz viac venovať horolezectvu.

Ján Kořínek - horský vodca, horský záchranár, lekár
Jano je certifikovaný UIAGM horský vodca. Sprevádza v horách na celom svete. Ak máš záujem o neopakovateľné a bezpečné dobrodružstvo v horách, určite sa Janovi ozvi na Instagrame.

Ako ťa táto skúsenosť a vzory z detstva formovali a nasmerovali pri výbere povolania, ktoré ťa živí. Pretože v horskej komunite na Slovensku si pomerne známou tvárou a ľudia ťa vnímajú ako lekára, horskáča, záchranára na vrtuľníku a tiež horského vodcu. Ako sa to všetko zišlo takto dokopy, ako si sa k tomu dostal?

To sa tak celé nejako urobilo samo. Alebo to tak zariadil život? Najprv som išiel na medicínu, kam som vlastne ani moc ísť nechcel. Šiel som tam za kamarátom, s ktorým som pretekal v skialpinizme, aby sme boli bližšie k Alpám (Karlova univerzita v Prahe) a mohli tak trénovať. Čo bola samozrejme blbosť, lebo na medicíne musíš sedieť na zadku a učiť sa. Popri tom som začal chodiť s mojou teraz už manželkou Vladkou, dcérou výborného horolezca a horského vodcu Vlada Tatarku. Vladka mi ukázala Tatry, ich severné doliny a vlastne všetko, čo v nich po Vladovi ostalo. Snažili sme sa s kamarátmi preliezať niektoré jeho cesty, získavali tak mnoho skúseností zo zimného lezenia. Následný vzdelávací cyklus na horského vodcu, bol akoby už len logickým vyústením a zužitkovaním skúseností, ktoré sme za tie roky popri lezení nazbierali. Za toto všetko patrí veľká vďaka Vladke, mojim kamarátom a spolulezcom, bez ktorých by to vlastne nešlo.

Ján Kořínek vo svojom živle
Ján Kořínek vo svojom živle. Jano ponúka lyžiarské sprievodcovské služby v horách celého sveta - Nórsko, Kanada, Grónsko...

Ľudia ťa asi najviac vnímajú ako horského vodcu cez IG profil @korienokguide. Vodíš ľudí vo Vysokých Tatrách, Alpách ale aj v nórskych horách. Pre veľa ľudí to musí byť veľmi príťažlivé - mať prácu, ktorej podstatou je prechádzka v horách. Priblíž, čo všetko musí prebehnúť na pozadí z tvojej strany, aby ten výlet klient vnímal ako príjemný a bezpečný.

V prvom rade je to samozrejme o príprave - ako fyzickej tak aj technickej. Veľakrát, hlavne v zahraničných horách, si musí horský vodca dôkladne naštudovať terén, v ktorom sa dovtedy nepohyboval, zvolenú trasu výstupu a zostupu, dokonale rozumieť počasiu a podmienkam, do ktorých sa chystá. Na toto všetko slúži kurz horského vodcu, ktorý Vás na to dokonale pripraví. No a vodenie je samozrejme práca s ľudmi, kedy sa snažíme plniť sny klientov a popri tom sa samozrejme dostaneme na aj pre nás veľmi zaujímavé miesta. A tá práca samozrejme nekončí len odviazaním si klienta z lana dolu pod kopcom. O klienta sa treba postarať aj po túre, či už na chate alebo na viacdňovom tripe niekde v Škandinávii...

Ján Kořínek - rodák z Liptova

Na sociálnych sieťach som videl zábery z lavínových kurzov, kde účastníkom vysvetľuješ snehový profil a stupeň lavínového nebezpečenstva. Som si istý, že mnoho zákazníkov e-shopu ralpu sa v horách pohybuje aj v zime a chceli by o problematike bezpečného pohybu v zimných horách vedieť viac. Organizuješ aj lavínové kurzy a aké zručnosti tam človek môže získať?

Začiatkom zimy spolu s kolegami z @tatryguide organizujeme lavínové kurzy. Je dobré absolvovať lavínový kurz hneď z kraja zimy a nie niekedy v apríli. Na kurze venujeme veľkú časť kamarátskej pomoci pri zasypaní, ktorá je klúčová pri lavínovej nehode, nakoľko profesionalne zložky sa na miesto nehody dostanú často až s odstupom času, kedy može byť pri kritickom zasypaní už neskoro... Druhou veľmi dôležitou súčasťou kurzu je prevencia, kedy ludí učíme čítať lavínovú predpoveď, orientovať sa v teréne, pohybovať sa v bezpečných sklonoch vzhľadom k vyhlásenému stupňu lavínového nebezpečenstva, rozmýšlať nad terénnymi pascami a aspoň trochu porozumieť premene snehu. Súčasťou kurzu je urobenie si snehového profilu a série testov stability snehovej pokrývky, ktoré nám potvrdia vyhlásený stupeň lavínového nebezpečenstva. Na kurzoch sa striedame štyria medzinárodní horskí vodcovia UIAGM, všetci sú zároveň aj členovia Horskej záchrannej služby, lavínoví špecialisti, profesionálny psovod a lekár VZZS. Čiže nie sme niejakí teoretici, ale ľudia čo sa lavínami zaoberajú počas celej zimy, nielen na lavínovom kurze.

Späť na blog